Szemlélet (életvezetési tanácsadás)

Sem a szexológia, sem pedig a szexológus szót mind a mai napig nem értik igazán. Legalábbis ami a –lógia, vagy –lógus szórészeket illeti… Az elejét meg félreértik… Ezért érdemes tisztázni.

Általában a szexológus orvos (leginkább urológus vagy pszichiáter, néhány nőgyógyász, de ők hangsúlyozzák magukról, hogy orvosok) vagy pszichológus körökből tevődik ki. Közöttük többen klinikai szakpszichológusok vagy szexuálpszichológusok. Akik általában szexológusnak nevezik magukat (mint én is), azok az egyéb kategóriából valók: bölcsészek, tanárok, vagy egyéb végzettségűek, de remélhetően legalább egyetemi végzettségűek valamilyen „rokonértelmű” diplomával. (Lásd önéletrajz!)

Amerikában azt nevezik szexológusnak, aki a gyakorlatban is oktat, azaz inkább szextechnikai oktató. Ennek arrafelé van hagyománya, hiszen az első szexológus házaspár Masters és Johnson is működtetett egy olyan klinikát, ahol a gondokkal küzdők gyakorlati oktatásban is részt vehettek. Ezeket a foglalkozásokat pszichológia szakos, erre külön kiképzett egyetemi hallgatók vezették, végezvén valószínűleg ilyen irányú terapeuták lettek. De vajon hol a határ e között és a prostitúció között? Még akkor is, ha a szándék teljesen más. Itthon is voltak hasonló kezdeményezések, de már a csírák is elhervadtak, elképzelhetetlen itthon ilyen irányú segítség nyújtás. Bár vannak rá kezdeményezések, ezek azonban törvényen kívüliek.

Az egyik legnépszerűbb szexológus dr.Veres Pál volt a hetvenes években, aki eredetileg történelem magyar szakos tanár volt, majd újságíró, és 56 évesen végezte el (nappali tagozaton!) az orvosi egyetemet. A Magyar Szexológiai Társaságban – szimbolikusan – én vettem át tőle a staféta botot, mint a szexológiai ismeretterjesztéssel és újságírással aktívan foglalkozó kolléga.

Szexológusként egyaránt fontosnak tartom az orvosi hátteret (ezért sokszor szükséges az orvosi kivizsgálás is egy terápia megkezdése előtt), a pszichológia ismeretét (főiskolán és egyetemen összesen négy év pszichológiát tanultam, majd integrál-pszichológia szakon végeztem 2011-ben) és a szociológiát is egyetemen tanultam. Ez utóbbit egyre hangsúlyozottabban, hiszen a környezet, az anyagi viszonyok és a kultúra hatása a szexuális kultúrára egyre inkább rajtakapható. Pártfogolom a természetgyógyászatot és az ezotériát, gondolkozásom nem materialista, hanem integrált. (Új fogalom, remélem egyre többen érteni fogják.)

A hozzám fordulókat nem nevezném „betegnek”, inkább olyan kliensek, akiknél az életükben magánéleti probléma adódott, és életvezetési szaktanácsadással segíteni lehet nekik. Legyen szó párválasztási, párkapcsolati problémákról, gyermeknevelési nehézségekről vagy szexuális funkciózavarokról.