Szoknyák alá kukkantó…

DSCN6844Gondolatok az erényövről és erényekről egy kecskeméti kiállítás kapcsán

Kecskemét, Cifrapalota 2017. Február 14-től

Te mit gondolsz az erényövről? És mit gondolsz magáról az erényről, az erényességről? Ugye rögtön eszedbe jut az a szörnyű vas szerkezet, amit valahol tankönyvben, múzeumban láttál, és elszörnyülködsz rajta, hogy mit ki nem találtak? Ezzel lehetne megőrizni az erényességet?

Gyorsan párhuzamot vonok két mai Facebook bejegyzés – szépség, öregedés, jó ízlés határai témában – és a Valentin Napra időzített, Cifrapalotában megnyitott erényöv kiállítás között. Ugyanazokat a húrokat pengetik. Mit hisznek a nők önmagukról, a férfiak a nőkről, az erényeikről és ez hogyan változik évszázadok alatt. Az aktuális írásokba az öregedés kérdése is belekeveredett, itt az most nem volt téma. A kiállítás pontos címe:

DSCN6846A legmeglepőbb a kiállítás válasza, koncepciója volt: gyakorlatilag soha nem volt erényöv, és sohasem használtak ilyet a nők, az egész feltételezés egy félreértelmezett egyházi kijelentésen, szófordulaton alapult: az erényesség övét kell megtalálnunk ahhoz, hogy üdvözüljünk. (Ennek a gondolatnak semmi köze a nők erényességéhez és a szexualitáshoz! Ez csak egy szófordulat volt, és kb. a 6. században hangzott el, másfél évezreddel ezelőtt!) Majd a középkorban valaki a félreértelmezett mondat alapján gyártott egy erényövet, már a fantáziált funkció szerint és kiállította. Később ez került a múzeumokba, de az erényöv soha nem volt használatban! A 19. században megint elkezdték gyártani, de csak szimbolikus védelem volt, és elsősorban a férfiak és nők éjszakai maszturbálása ellen, nem a megcsalás ellen akarták felhasználni.

DSCN6837Nézzék meg az erényövek fotóit! Hamar belátható, hogy a darabok hordhatatlanok! Már néhány órás viselése is hámsérülést okozott volna, pár nap alatt végzetes szepszist okozva, tehát gyilkos eszköz lehetett volna – ha használatban lett volna! A rajta lévő lakat is vicc, hiszen bármikor bármivel nyitható… És mi a legmeglepőbb? Hogy minderre évszázadok után egy magyar muzeológus jött rá, Varga Benedek 2010-ben, és a kutatásai alapján állt össze a kis kiterjedésű felnőtt kiállítás Budapesten, és azóta vándorol. (Varga Benedek jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, ő nyitotta meg ma a kecskeméti kiállítást.) 2010-ig iratokkal, tárgyi emlékekkel akarták bizonyítani világszerte, hogy az erényöv létezett! Mennyi ilyen mítosz lehet még, amit tudományosan bizonyítanak ma és egyszer csak ki fog derülni, hogy mese az egész és nincs igazság alapja? Bele se merek gondolni!

DSCN6841Összedőlt az erényöv mítosza, ami több mint 1500 éven keresztül tartotta magát egy félreértés, félreértelmezés miatt. És összedőlt mára a nagy erényesség mítosza is, ami a hűség és szüzességi fogadalmak körül lebegett. Ma a szabadság és nyitottság, korlátlanság, korlátozhatatlanság felé haladnak a párkapcsolatok – és vitatkozni se érdemes rajta hogy ez jó irány-e – és a szüzesség enyhén szólva sem erény. Sőt! (Nem mellesleg ma a házasságok világnapja is van.)IMG_1678

Erről mindig eszembe jut egy tini lány levele, amit már tíz évvel ezelőtt kaptam, de nem nagyon tudok túllendülni rajta: levelében azt írta, hogy van egy szerelme, tervezi vele az összebújást, de előtte mással szeretné elvetetni a szüzességét hogy a szerelme ágyába kerülve már profi szerető lehessen…

Hát, ő jó messzire dobta az erényöve kulcsát…

DSCN6835

Ami a címet magyarázza: a sohasem létező erényövek mind virtuális vitrinben vannak, amiket damil határol csupán, és a felette lengő vörös brokát anyagok úgy néznek ki, mintha bő szoknyák volnának, és kíváncsian kukkanthatnánk évszázadok szoknyái alá. Így mi nézők máris pironkodva vétünk az erényesség ellen…

 

Sz. Mikus Edit